Menu
 
 

Jak wybrać okna dachowe i połaciowe

Czy warto urządzić w swoim domu poddasze? Oczywiście, że tak. To dodatkowa przestrzeń, w której można stworzyć strefę mieszkalną i znacznie powiększyć metraż całego budynku. Poddasze może być bardzo klimatyczne i wyjątkowe. To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla sypialni, gabinetu albo pokoi dla dzieci. Projektując poddasze użytkowe, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z trudności, jakie mogą stanąć nam na drodze. Jedną z nich są oczywiście skosy i pewne problemy z ustawnością takich pomieszczeń – doskonale sprawdzą się tutaj meble na wymiar. Kolejną utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza – latem na poddaszu może być bardzo gorąco, zimą zaś bardzo zimno. Kolejna kwestia to dostateczne oświetlenie, czyli wybór odpowiednich okien (wszystkie okna znajdziesz tutaj Okna Stoldrew)

Czym są okna połaciowe?

Pod nazwą okno połaciowe, kryje się po prostu okno dachowe. Takie okna pozwalają dostarczyć odpowiednią ilość światła słonecznego na poddasza, zwłaszcza, że dociera go przez nie znacznie więcej niż przez tradycyjne okna pionowe. Okna połaciowe umożliwiają także odpowiednią wentylację danego pomieszczenia. Tylko zapewnienie odpowiedniej ilości i wielkości okien dachowych stanowi gwarancję późniejszego komfortowego korzystania z poddasza.

Rodzaje okien dachowych

Oczywiście okna dachowe różnią się między sobą wymiarami oraz kształtem. Te parametry najlepiej dopasować do wielkości i umiejscowienia danego pomieszczenia, aby dostarczyć mu odpowiednią ilość światła. Możemy wyróżnić także kilka rodzajów okien połaciowych, różniących się między sobą przede wszystkim sposobem ich otwierania:

Okna połaciowe obrotowe

To najpopularniejszy i najchętniej wybierany model, o osi otwarcia w połowie swojej wysokości. Możliwość obrotu znacznie ułatwia funkcjonowanie i korzystanie z okna. Do wyboru mamy typ otwierania dolny albo górny, za pomocą klamki albo specjalnego uchwytu. Dzięki możliwości obrotu, zapewniają one łatwy dostęp do zewnętrznej szyby i umycia okna w razie potrzeby.

Okna połaciowe klapowo-obrotowe

Posiadają zarówno uchwyt, jak i klamkę, umożliwiając obrót okna oraz klasyczne otwieranie. Ten typ okna posiada dwie osie obrotu – w połowie swojej wysokości oraz dodatkowo w górnej krawędzi ramy. Wygodną funkcją są specjalne sprężyny lub siłowniki zapobiegające niechcianemu zamykaniu się okna po jego uchyleniu.

Okna połaciowe typu włazy

To okno rozwieralne, które możemy otwierać jedynie na zewnątrz, dzięki zawiasom przytwierdzonym do bocznej krawędzi ramy okiennej. Dzięki nim możliwe jest bezpieczne wejścia na dach, a specjalne siłowniki chronią przed przypadkowym zatrzaśnięciem okna.

Okna połaciowe kolankowe

To połączenie okna dachowego z oknem fasadowym, którego niewątpliwą zaletą jest stworzenie wrażenia przestronności i przestrzeni na poddaszu oraz wpuszczenie znacznej ilości światła. Na rynku znajdziemy okna dachowe wykonane z różnych tworzyw i materiałów, przede wszystkim drewniane albo plastikowe, co należy dobrać do swoich możliwości finansowych, gustu oraz designu i wystroju całego domu, tak aby wszystko w możliwie najspójniejszy sposób ze sobą współgrało. Jeśli zaś chodzi o kwestie techniczne, to wybór odpowiedniego okna powinien zależeć przede wszystkim od kąta nachylenia dachu.

Montaż okien dachowych

Do montażu okien dachowych należy podejść profesjonalnie, w przeciwnym razie możemy narazić się na późniejsze problemy z nieszczelnością okien, a w konsekwencji z przeciekaniem i pojawieniem się na ścianach wilgoci i pleśni. Dlatego zarówno zakup, jak i późniejszą instalację okien warto powierzyć w ręce sprawdzonej firmy. Co jest wyznacznikiem sprawdzonej ekipy? Doświadczenie, dbałość o szczegóły, dotrzymywanie terminów, a nawet takie pozornie mało istotne szczegóły jak odpowiednie ubrania i odzież robocza. Jedną z takich firm jest Stoldrew, oferująca różnego typu okna, drzwi przesuwne, wewnętrzne i zewnętrzne, konstrukcje aluminiowe, stolarkę ppoż, rolety, bramy garażowe. U nich zaprojektujesz i wycenisz swoje okna, w tym także te także połaciowe, dopasowując je idealnie do swojego domu i poddasza.

Zobacz całą naszą ofertę

          

          

          
                                   
Kontakt z nami
StolDREW Płock - Okna, Drzwi, Bramy garażowe
Telefon: +48 676 78 765
E-mail: [email protected]

Copyright 2014 by StolDREW Płock All Right Reserved.
Projektowanie iPolska